Bądź na bieżąco z aktualnościami
Woskowanie i nabłyszczanie samochodu na myjni samoobsługowej – czy warto?
29 sie 2019
Czym są myjnie samoobsługowe?
Myjnie samoobsługowe są coraz popularniejszą metodą mycia samochodów. Znaleźć je można już przy większości stacji benzynowych. Stały się one tak wielkim sukcesem, gdyż mają naprawdę wiele przewagi nad tradycyjnymi myjniami. Przede wszystkim, używając ich nie ryzykujemy uszkodzenia lakieru, dodatkowo są one znacznie tańsze. Koszt tradycyjnej myjni wynosi około 25-30 złotych, natomiast kierowca zaznajomiony z obsługą myjni samoobsługowej jest w stanie umyć samochód za kwotę około 10 złotych. Innym znacznym plusem myjni bezdotykowych jest możliwość wyboru programu, który nam odpowiada. Myjnie te pozwalają na wybór następujących opcji czyszczenia samochodu:
- Opłukiwanie samochodu wodą demineralizowaną
- Czyszczenie pojazdu wodą z proszkiem czyszczącym
- Nawoskowanie i nabłyszczenie lakieru
Nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać wszystkie z dostępnych opcji myjni lub po prostu opłukać samochód. Autonomia, na którą pozwalają myjnie bezdotykowe jest ich największym plusem.
Jak korzystać z myjni samoobsługowych
Korzystanie z myjni bezdotykowej jest bardzo proste i intuicyjne. Przede wszystkim należy wjechać do myjni i zaparkować samochód tak by mieć do niego swobodny dostęp. Przed rozpoczęciem czyszczenia powinno się sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna są dokładnie zamknięte. Pierwszym krokiem właściwego mycia jest opłukanie samochodu wodą demineralizowaną, strumień wody powinno kierować się od dachu po koła, dzięki temu bardzo szybko usuniemy pierwszą warstwę zanieczyszczeń.
Następnie należy wybrać opcję wody z proszkiem czyszczącym i dokładnie wyczyścić cały samochód, bardzo ważne jest by zachować odpowiednią odległość od pojazdu. Woda i proszek wystrzeliwane są pod bardzo dużym ciśnieniem, jeśli nie zachowamy dystansu zalecanego przez producenta myjni grozi nam uszkodzenie, bądź zarysowanie lakieru.
Gdy skończymy myć auto wodą z proszkiem samochód należy ponownie opłukać wodą.
Kolejnym krokiem jest pokrycie samochodu woskiem. Po zakończeniu mycia pojazdu należy zaczekać chwilę, dając mu tym samym czas na wyschnięcie.
Czy warto woskować samochód na myjni bezdotykowej?
Woskowanie pojazdu w myjni bezdotykowej jest bardzo prostym i szybkim sposobem na zabezpieczenie lakieru przed zabrudzeniami, oraz poprawieniem wyglądu auta. Samo woskowanie zajmuje zaledwie kilka minut, a efekt utrzymuje się przez wiele tygodni. Wosk aplikowany na myjni samoobsługowej tworzy warstwę ochronną na lakierze, która chroni go nie tylko przed brudem, lecz także warunkami atmosferycznymi i korozją.
Dodatkowo dzięki zastosowaniu mieszanki wosku i wody bardzo łatwo jest pokryć całą powierzchnię samochodu równą warstwą wosku. Jest to więc tani, szybki i prosty sposób na chronienie lakieru naszego pojazdu.
Woskowanie na myjni samoobsługowej a woskowanie tradycyjne
Istnieje wiele różnic między woskowaniem samochodu tradycyjnymi metodami a woskowaniem go na myjni samoobsługowej.
Największe różnice to czas i koszty. Woskowanie tradycyjne potrafi zająć nawet kilka godzin, podczas gdy woskowanie na myjni zajmuje zaledwie kilka minut. Jeśli chodzi o koszty, to woskowanie tradycyjne kosztuje pomiędzy 100 a 300 złotych. Wizyta w myjni bezdotykowej (razem z myciem samochodu) to koszt około 20-25 złotych. Łatwo jest więc policzyć, że za kwotę jednego woskowania tradycyjnego jesteśmy w stanie odwiedzić myjnię co najmniej 4 razy.
Wosk Carnauba do woskowania ręcznego
Woskowanie tradycyjne ma jednak także przewagę nad myjniami. Lakier pokryty warstwą wosku nałożoną w konwencjonalny sposób utrzymuje warstwę ochronną nawet przez pół roku, podczas gdy woskowanie na myjni zapewnia ochronę na kilka tygodni.
Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by stosować obie metody jednocześnie. Przed woskowaniem tradycyjnym samochód powinien być dokładnie umyty, a wstępne nawoskowanie samochodu na myjni pozwoli nam dużo szybciej nałożyć wosk konwencjonalnymi metodami