Bądź na bieżąco z aktualnościami
Najczęstsze błędy popełniane podczas mycia Twojego samochodu!
22 maj 2019
Myjnie bezdotykowe w naszym kraju stały się ostatnimi bardzo popularne i wciąż się rozwijają. Większość kierowców korzysta z nich, co pozwala zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale i pieniędzy. Posiadają wiele zalet, które stawiają je na o wiele lepszej pozycji, niż myjnie automatyczne czy ręczne. Pomimo tego, warto znać podstawowe zasady, które pozwolą nam jak najlepiej umyć nasze auto i nie popełniać standardowych, amatorskich błędów.
→ Mycie auta chemią gospodarczą
Niektórzy w ramach oszczędności próbują wyczyścić swój pojazd chemią gospodarczą. Jest to olbrzymi błąd, który może skutkować zniszczeniem i zmatowieniem lakieru naszego samochodu. Preparaty te są przygotowywane pod kątem sprzątania domu i właśnie tam powinny być używane. Natomiast do swojego auta powinniśmy używać wyłącznie kosmetyków samochodowych, które są do tego przeznaczone, a przez to całkowicie bezpieczne. Wybierając płyn do mycia naczyń zamiast szamponu do karoserii samochodu możemy w prosty sposób zniszczyć karoserię. Jeśli do tapicerki będziemy używali tych samych środków, których używamy na co dzień w mieszkaniu, mogą pojawić się nieestetyczne odbarwienia. Warto wobec tego na to bardzo uważać.
→ Nakładanie piany od góry do dołu
Jest to jeden z częstszych błędów popełnianych zwłaszcza podczas mycia myjką, na bezobsługowych stacjach czyszczenia pojazdu. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że ten sposób nakładania piany powoduje zacieki w dolnych częściach nadwozia i nie tylko. Optymalnym rozwiązaniem będzie w takim razie nakładanie piany od dołu, w miejscach, w których samochód jest najbardziej zabrudzony.
→ Punktowe usuwanie zabrudzeń myjką może zniszczyć lakier
Jest to jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przez właścicieli pojazdów. Tego rodzaju praktyki mogą systematycznie prowadzić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia lakieru na karoserii. Jeśli posiadamy na naszym samochodzie trudno usuwalne zabrudzenia w postaci martwych owadów lub fekaliów ptaków, należy najpierw rozmiękczyć je odpowiednim środkiem, a dopiero potem usunąć. Przykładanie zbyt blisko lancy wysokociśnieniowej do karoserii może skutkować niemałym i głębokim porysowaniem lakieru. Warto zaznaczyć, że niektóre tego rodzaju lance często wypuszczają wodę z ciśnieniem nawet 100 barów, co z bliższej odległości pozwala przeciąć skórę człowieka. Użycie profesjonalnych, detailerskich środków do usuwania tego typu nieczystości pozwala je znacząco zmiękczyć i z łatwością usunąć z powierzchni naszego pojazdu. Takie działanie pozwoli nam zachować dobry stan naszej karoserii na dłużej. Do zmiękczania i wstępnego mycia wszystkich trudniejszych zabrudzeń tego typu polecamy specjalistyczne środki marki Premo, które świetnie sprawdzą się do pielęgnacji całego naszego pojazdu, w tym dedykowane preparaty, świetnie sprawdzające się właśnie w przypadku usuwania zabrudzeń np. z owadów.
→ Brak osuszania lakieru po myciu
Na osuszanie lakieru po wizycie na myjni bezdotykowej jest kilka sposobów. Wyjeżdżając z niej bez wykonania tej czynności, spora część naszej pracy może pójść na marne. Możemy mieć pewność, że do mokrej karoserii z łatwością przyklei się kurz, pyłki oraz inne zanieczyszczenia z powietrza. Warto więc osuszyć lakier naszego pojazdu co możemy zrobić na co najmniej 2 podstawowe sposoby.
1. Pierwszym z nich jest wytarcie powierzchni całego auta chłonnym ręcznikiem (np. z mikrofibry) fragment po fragmencie tak, by wszystkie główne części samochodu były suche. Jest to zdecydowanie czasochłonna czynność, jednak pozwala nam osiągnąć bardzo zadowalający efekt.
2. Znacznie prostszą, a równie skuteczną metodą jest opłukanie całego auta programem „nabłyszczanie” lub „osuszanie” – zależnie od rodzaju myjni. Wybranie tej opcji oferuje całkowite pokrycie naszego samochodu wodą z dodatkiem hydrowosku, lub innej substancji hydrofobowej. Jest to rodzaj osuszacza na bazie polimerów, które posiadają właściwości odpychające krople wody. Po użyciu tego programu, gdy opuścimy myjnię, pod wpływem pędu powietrza woda sama spłynie z auta.
→ Niekorzystanie z preparatu do czyszczenia felg
Osoby bardziej obeznane w temacie czyszczenia oraz detailingu auta dobrze wiedzą, że praktycznie niemożliwe jest dobre umycie felg na myjni bezdotykowej. Gromadzi się na nich mnóstwo bardzo ciężko usuwalnych zabrudzeń, takich jak: pył z klocków hamulcowych, ciężkie metale oraz drobiny asfaltu. Sama woda z detergentem pod wysokim ciśnieniem nie da rady usunąć tego rodzaju zabrudzeń. Dobrze więc wyposażyć się w preparat do mycia felg (np. Wheel Wash od Premo), który można bardzo łatwo i szybko zaaplikować. Dobry efekt dają środki czystości typu „krwawiąca felga” (również dostępne na stronie Premo.pl).
→ Używanie szczotek i ściągaczy do wody
Na większości myjni bezdotykowych dostępne są różnego rodzaju szczotki, którymi możemy umyć auto. Są one jednak zazwyczaj brudne, gdyż inni kierowcy często myją nimi koła lub felgi, a więc na ich włosiu mogą gromadzić się drobne kamyczki lub inne rysujące lakier zabrudzenia. Również używanie ściągaczy do wody mija się często z celem, gdyż inni kierowcy mogli używać ich do odprowadzania wody z lakieru, co może spowodować rysy czy inne niepożądane efekty na naszej karoserii.
→ Brak zabezpieczenia lakieru na Twoim aucie
Wielu kierowców pomija ten ostatni, bardzo istotny dla karoserii etap. Mowa tu o płynnych woskach dostępnych na myjniach bezdotykowych, woskach aplikowanych ręcznie czy powłokach ochronnych różnego typu. Warto o nich wspomnieć w tym kontekście i kiedy wybieramy się na myjnie bezdotykową. Bardzo ważne, by zabezpieczać regularnie swoje auto chociażby woskiem dostępnym na tego rodzaju myjniach, ponieważ po umyciu auta wszystkie poprzednie powłoki mogą zostać zniwelowane. Pomimo, że dużo lepiej jest oczywiście zaaplikować wysokiej jakości ręcznie nakładany wosk lub powłokę, to również tego typu standardowe zabiegi pozwolą nam utrzymać lakier samochodu w dobrej kondycji na dłużej.
Dobra kondycja nadwozia na lata
Odpowiednie wykonywanie wszystkich czynności z zakresu pielęgnacji naszego pojazdu pozwoli zachować świetny stan lakieru naprawdę na długo. Poprawne mycie i czyszczenie sprawi, że samochód nie tylko będzie lepiej wyglądał, ale również będzie więcej wart w przypadku późniejszej sprzedaży pojazdu. Warto wobec tego wziąć sobie do serca wszystkie rady i wykonywać wszystkie etapy mycia samochodu w odpowiedniej kolejności, poprawnie i z dbałością tak, aby nasze auto posłużyło i pięknie wyglądało jeszcze wiele lat. Dobrze zakonserwowane elementy pozwolą nam cieszyć się komfortową jazdą w zadbanym aucie na stanowczo dłużej!