Bądź na bieżąco z poradami
Budowa myjni samoobsługowej
18 maj 2023
Budowa myjni samoobsługowej to jeden z najpopularniejszych pomysłów na biznes w Polsce. Najczęściej jest to traktowane jako dodatkowe źródło dochodu, czy inwestycja. Wynika to z faktu, że myjnie bezdotykowe potrafią generować naprawdę spore zyski jednocześnie nie wymagając zbyt dużej uwagi. Jednak podczas budowy myjni samoobsługowej można natrafić na wiele różnych problemów, dlatego też tak istotne jest zwracać uwagę na dużą ilość szczegółów.
Wybór lokalizacji budowy myjni samoobsługowej
Wybór miejsca gdzie będziemy chcieli zbudować myjnię samoobsługową jest niewątpliwie najważniejszą decyzją przed jaką staniemy podczas tego zakupu. Przede wszystkim należy znaleźć działkę, która znajduje się przy głównej, lub często uczęszczanej drodze. Myjnie samoobsługowe budowane w pobliżu bocznych dróg rzadko cieszą się popularnością.
Warto jest także zwrócić uwagę na to ile myjni samoobsługowych zostało wybudowanych w okolicy. Jeśli w pobliżu wybranej przez nas działki znajduje się już kilka tego rodzaju punktów to budowa kolejnej myjni może być naprawdę złym pomysłem. Zmuszeni bylibyśmy do konkurowania z innymi placówkami, które najprawdopodobniej już mają grupę stałych klientów, przeciągniecie których do naszej myjni może być trudne, czy nawet niemożliwe.
W końcu, najlepszym rodzajem działkę pod budowę myjni samoobsługowej będą działki przylegające do supermarketów, stacji benzynowych i innych miejsc gdzie zatrzymuje się dużo samochodów. Nie można także zapomnieć, że działka powinna mieć odpowiednią wielkość. Zalecane jest by jej rozmiar wynosił co najmniej 300 metrów kwadratowych.
Po wyborze działki należy dokonać jej zakupu bądź dzierżawy. Jednak przed podpisaniem umowy należy upewnić się, że budowa działki w danym miejscu będzie możliwa. W tym celu warto udać się do odpowiedniego urzędu i sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego oraz sprawdzić status działki. Jeśli mamy pewność, że na działce możliwe będzie wybudowanie takiego obiektu jak myjnia samoobsługowa to można podpisać umowę z właścicielem działki.
Jak przebiega budowa myjni samoobsługowej
Jeśli posiadamy odpowiednią działkę należy wystąpić o wszystkie niezbędne pozwolenia oraz zatrudnić projektanta który przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty. Musimy uzyskać takie papiery jak: plan zagospodarowania terenu, plan sieci, projekt przyłączy, decyzję sanepidu, jak również spełnić wszystkie zasady BHP i wymagania przeciwpożarowe.
Jeśli uda nam się uzyskać wszystkie tego typu pozwolenia to można w końcu przystąpić do budowy myjni samoobsługowej. Jest to proces, który zwykle zajmuje od jednego do trzech miesięcy, w zależności od rozmiarów myjni samoobsługowej, która jest budowa i od tego na jak trudnym terenie jest ona stawiana. Podczas procesu budowania myjni bezdotykowej na terenie działki zostanie wylany beton, który służy jako podstawa stanowisk oraz dojazd i wyjazd. Pod stanowiskami umieszczone musi zostać ogrzewanie, które zapobiegać będzie powstawaniu lodu podczas zimy. Jest to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa kierowców korzystających z usług oferowanych przez naszą myjnie.
Do działki należy również pociągnąć media takie jak woda, prąd czy gaz. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania myjni. Należy także zadbać o zamontowanie odpowiedniej kanalizacji. Musimy pamiętać, że na myjni samoobsługowej korzysta się z różnego rodzaju kosmetyków samochodowych. Dlatego kanalizacja musimy zostać stworzona w odpowiedni sposób, zgodny z obowiązującymi przepisami, tak by chemikalia nie dostawały się do wód gruntowych czy rzek. Jeśli tego nie dopilnujemy możemy liczyć się z zamknięciem firmy przez odpowiednie służby.
Jak widać sam proces budowy myjni samoobsługowej nie jest specjalnie skomplikowany, należy tylko pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Jeśli tego dopilnujemy można liczyć na naprawdę zbudowanie naprawdę dobrze prosperującej myjni samoobsługowej.